College golf recruiting: Division I verbal commitment list

College golf recruiting: Division I verbal commitment list

Recruiting

College golf recruiting: Division I verbal commitment list

Here is a list of college golf verbal commitments for Division I, by school. Schools are listed in alphabetical order and commits are separated by class.

If you have a commitment you’d like added, email bromine@golfweek.com with name, class, hometown and which college the player committed to.

**LAST UPDATED: Nov. 6, 2017**

Boys

ABILENE CHRISTIAN

2018

  • Ethan Eppinette, Texarkana, Ark.

AKRON

2018

  • Cade Kreps, Youngstown, Ohio

ALABAMA

2018

  • Frankie Capan, North Oaks, Minn.
  • Prescott Butler, Old Westbury, N.Y.

2019

  • Simms Abney, Madison, Miss.
  • Tyler Lipscomb, Carrollton, Ga.
  • Thomas Ponder, Dothan, Ala.

ARIZONA

2018

  • Joe Parrini, York, Pa.
  • Jake Radom, Royal Oak, Mich.

ARIZONA STATE

2018

  • Davis Evans, Phoenix
  • Cameron Sisk, El Cajon, Calif.

2019

  • Ryggs Johnston, Libby, Mont.

ARKANSAS

2018

  • Thomas Critch, Austin, Texas
  • Wil Gibson, Jonesboro, Ark.
  • Julian Perico, Lima, Peru

AUBURN

2019

  • Austin Coggin, Vestavia, Ala.
  • Hal Dove, Dothan, Ala.
  • C.J. Easley, Oxford, Miss.
  • Alex Vogelsong, Palm City, Fla.

AUSTIN PEAY STATE

2018

  • Micah Knisley, Jefferson City, Tenn.
  • Jordan Rodriguez, Buford, Ga.

BALL STATE

2018

  • Yianni Kostouros, Crown Point, Ind.

BAYLOR

2019

  • Luke Dossey, Austin, Texas
  • Tyler Isenhart, Geneva, Ill.
  • Johnny Keefer, San Antonio, Texas

2020

  • Trey Bosco, Austin, Texas

BOSTON COLLEGE

2018

  • Ryan Kinkead, Bradenton, Fla.
  • James (Mac) Webster, Baltimore, Md.

BUCKNELL

2018

  • Carter Cook, Cornelius, N.C.
  • Dylan Ford, Homewood, Ala.

BYU

2019

  • Cole Ponich, Farmington, Utah

CAL

2018

  • Connor Golembeski, Redmond, Wash.

CAL POLY

2018

  • Cade Casaga, Murrieta, Calif.

CENTRAL ARKANSAS

2018

  • Davis Irving, Germantown, Tenn.
  • Jordan (J.T.) Smith, Braselton, Ga.

CHARLOTTE

2018

  • Carson Ownbey, Candler, N.C.

CHATTANOOGA

2018

  • Alex Cobb, Brentwood, Tenn.

2020

  • Braedon Wear, Maryville, Tenn.

CINCINNATI

2018

  • Sam Jean, Greenwood, Ind.
  • Jack Kunkel, Sylvania, Ohio

CLEMSON

2018

  • Jacob Bridgeman, Inman, S.C.

COLGATE

2018

  • John Hayden Wood, Baton Rouge, La.

COLLEGE OF CHARLESTON

2018

  • Brady Hinkle, Lancaster, S.C.

COLORADO

2018

  • Oliver Jack, Denver
  • Adam Matteson, San Diego
  • Kristoffer Max, Denmark

2019

  • Canon Olkowski, Grand Junction, Colo.

COLORADO STATE

2018

  • Davis Bryant, Aurora, Colo.
  • Akedanai Ponghathaikul, Bangkok, Thailand
  • Oscar Teiffel, Gothenburg, Sweden

CONNECTICUT

2018

  • Nick Hampoian, North Reading, Mass.

2021

  • Ben James, Milford, Conn.

CREIGHTON

2018

  • Kevin Wahle, Wildwood, Mo.

DAVIDSON

2018

  • Viraj Garewal, Raleigh, N.C.
  • Clayton Tribus, Madison, Wis.
  • Cole Walter, Columbus, Ohio

DENVER

2018

  • Cal McCoy, Highlands Ranch, Colo.

DREXEL

2018

  • Ben Pochet, Royersford, Pa.

ELON

2018

  • Dawson Daniels, Greensboro, N.C.
  • Josef Dransfeld, Huntington, W.Va.

FLORIDA

2018

  • Eugene Hong, Sanford, Fla.
  • Aden Ye, Lake Mary, Fla.

2019

  • Ricky Castillo, Placentia, Calif.

2020

  • Joseph Pagdin, Lake Nona, Fla.
  • Tyler Wilkes, Tampa, Fla.

FLORIDA GULF COAST

2018

  • Chase Bigham, Naples, Fla.

FLORIDA STATE

2018

  • Alberto Martinez, Weston, Fla.
  • Calvin Sierota, Melbourne, Fla.

2019

  • Cole Anderson, Camden, Maine

2020

  • Gray Albright, Ocala, Fla.
  • Brett Roberts, Coral Springs, Fla.

FRANCIS MARION

2018

  • Grant Sellers, McBee, S.C.

FRESNO STATE

2018

  • Thomas Stephenson, Carlsbad, Calif.

FURMAN

2018

  • Owen Burden, Atlanta
  • Nathan Norfleet, Chapel Hill, N.C.
  • Phil Jones, Alpharetta, Ga.

GEORGE WASHINGTON

2018

  • Logan Othmer, West Palm Beach, Fla.
  • Luis Preciado, Lerma, Mexico

GEORGETOWN

2018

  • Brad Whitaker, Kensington, Md.

GEORGIA

2018

  • David Giandomenico, Boynton Beach, Fla.
  • Will Kahlstorf, Watkinsville, Ga.
  • Trent Phillips, Inman, S.C.

2019

  • Zach Brown, Advance, N.C.
  • Nicolas Cassidy, Johns Creek, Ga.
  • Preston Topper, Suwanee, Ga.

GEORGIA TECH

2018

  • Connor Howe, Ogden, Utah

2020

  • Adam Bratton, Newburgh, Ind. (plans to enroll in Spring 2020)

HIGH POINT

2018

  • Adam Hooker, Lebanon, Va.
  • Drew Weary, Bluffton, S.C.

HOFSTRA

2018

  • Tim Hall, Westwood, Mass.

ILLINOIS

2018

  • Luke Armbrust, Wheaton, Ill.
  • Noah Gillard, Greenwood, Ind.
  • Tommy Kuhl, Morton, Ill.

IONA

2018

  • Ian Thorpe, Superior, Colo.

IOWA

2018

  • Bennett Cotten, Winnetka, Ill.

IOWA STATE

2020

  • Brock Barnhart, Robins, Iowa

KANSAS

2018

  • Grant Herrenbruck, Salina, Kan.
  • Caden Weber, Peoria, Ariz.

KENNESAW STATE

2019

  • Gavin Noble, Ringgold, Ga.

KENT STATE

2019

  • Cade Breitenstine, Akron, Ohio
  • Jack Crawshaw, Winnetka, Ill.

KENTUCKY

2018

  • Cullan Brown, Eddyville, Ky.
  • Alex Goff, Kings Mountain, N.C.
  • Jay Kirchdorfer, Louisville, Ky.

LEHIGH

2018

  • Michael Tanaka, Wilmette, Ill.

LIPSCOMB

2018

  • Austin Aliff, Vero Beach, Fla.
  • Mason Nam, Phoenix

LONG BEACH STATE

2018

  • Bryce Kvick, Carmichael, Calif.

LOYOLA MARYMOUNT

2018

  • Kyle Kinnane, Anaheim Hills, Calif.
  • Raymond Navis, Nipomo, Calif.

2019

  • Brendan Gonzalez, Orange, Calif.

LSU

2018

  • Garrett Barber, Stuart, Fla.
  • Michael Sanders, Davidson, N.C.
  • Hayden White, Benton, La.

MARYLAND

2018

  • Dillon Brown, Halifax, Mass.
  • Will Koras, Lutherville, Md.

MCNEESE STATE

2018

  • Chase White, San Antonio, Texas

MIAMI (OHIO)

2018

  • Jack Ebner, Edina, Minn.

MICHIGAN

2018

  • Patrick Sullivan, Grosse Pointe, Mich.

MIDDLE TENNESSEE STATE

2018

  • Michael Barnard, Gallatin, Tenn.
  • Jake Hall, Knoxville, Tenn.
  • Bryce Lewis, Hendersonville, Tenn.

2019

  • Trenton Johnson, Brentwood, Tenn.

2020

  • Jackson Skeen, Jonesborough, Tenn.

MINNESOTA

2018

  • Will Grevlos, Sioux Falls, S.D.
  • Lincoln Johnson, Chaska, Minn.
  • Harry Plowman-Ollington, Surrey, England

MISSISSIPPI

2018

  • Thomas Hogan, St. Simons Island, Ga.
  • Jackson Suber, Tampa, Fla.

2019

  • Brett Schell, St. Augustine, Fla.

2020

  • Drew Miller, Memphis, Tenn.

MISSISSIPPI STATE

2018

  • Ford Clegg, Birmingham, Ala.
  • Kyle Cox, Carrollton, Texas
  • Austin Vukovits, Fishers, Ind.

MISSOURI

2018

  • Tommy Boone, Plano, Texas

2019

  • Ross Steelman, Columbia, Mo.

NEBRASKA

2018

  • Tristan Nelko, Plymouth, Minn.

2019

  • Trey Fessler, St. Michael, Minn.
  • Luke Kluver, Norfolk, Neb.

NEVADA

2018

  • Mitchell Abbott, Las Vegas
  • Trey Davis, Plumas Lake, Calif.
  • Callum Davison, Duncan, B.C.

NEW MEXICO

2018

  • Jack Anderson, Round Rock, Texas
  • Sam Choi, Anaheim, Calif.

NEW ORLEANS

2018

  • Ryan Fulton, Crowley, La.
  • Grayson Gilbert, Monroe, La.

NORTH CAROLINA

2018

  • Ryan Burnett, Lafayette, Calif.
  • Doug Ergood, Mount Laurel, N.J.

2020

  • Peter Fountain, Raleigh, N.C.

NORTH CAROLINA-GREENSBORO

2019

  • Symon Balbin, Pinehurst, N.C.

NORTH CAROLINA-WILMINGTON

2018

  • Lansdon Robbins, Davidson, N.C.

NORTH CAROLINA STATE

2018

  • Ben Carr, Columbus, Ga.
  • Andrew Wilmoth, Raleigh, N.C.

NORTHERN KENTUCKY

2018

  • Brady Howell, Lexington, Ky.

NORTHWESTERN

2019

  • John Driscoll III, Lake Mary, Fla.

NOTRE DAME

2018

  • Andrew O’Leary, Norfolk, Mass.

OHIO STATE

2019

  • Caleb Davern, Grove City, Ohio
  • Jake Miller, Richmond, Ind.

OKLAHOMA

2018

  • Logan McAllister, Oklahoma City
  • Sam Tidd, Meridian, Idaho
  • Patrick Welch, Providence, R.I.

2019

  • Turner Hosch, Dallas

2021

  • Hudson Weibel, Dallas

OREGON

2018

  • Craig Ronne, Klamath Falls, Ore.

2019

  • Austin Carnese, Portland, Ore.
  • Edwin Kuang, Murrietta, Calif.
  • Nate Stember, Portland, Ore.

2020

  • Yuki Moriyama, Las Vegas (Japan)

OREGON STATE

2018

  • Carson Barry, Eagle, Idaho
  • Sean Kato, Redmond, Wash.
  • Nolan Thoroughgood, Victoria, B.C.

PACIFIC

2018

  • Tyler Ward, Ripon, Calif.

PENN STATE

2018

  • Hunter Bruce, McMurray, Pa.

PEPPERDINE

2018

  • Joe Highsmith, Tacoma, Wash.
  • Derek Hitchner, Minneapolis, Minn.

PURDUE

2018

  • Andrew Farraye, St. Augustine
  • Andrew Lewis, Westfield, Ind.
  • Andrew Wood, Zionsville, Ind.

RICE

2018

  • Harrison Hineline, Boerne, Texas

RICHMOND

2018

  • Michael Childress, Salisbury, N.C.

SAN DIEGO

2018

  • Remington Hirano, Honolulu
  • Evan Kawai, Honolulu
  • Jack Whisler, Scottsdale, Ariz.

SAN DIEGO STATE

2018

  • Joey Moore, Billings, Mont.
  • Shiryu (Leo) Oyo, Lake Mary, Fla.

SAN JOSE STATE

2019

  • Aidric Chan, Quezon City, Philippines
  • Carl Corpus, Quezon City, Philippines

SMU

2018

  • Tyson Dinsmore, Los Altos Hills, Calif.
  • Noah Goodwin, Corinth, Texas (plans to enroll in Spring 2018)
  • Charles Osborne, Reno, Nev.
  • Shuai Ming (Ben) Wong, The Woodlands, Texas

2019

  • Dawson Ovard, Frisco, Texas
  • Jenson Rogenes, Frisco, Texas

SOUTH CAROLINA

2018

  • Harrison Corbin, Inman, S.C.
  • Ryan Hall, Knoxville, Tenn.
  • Teddy Tetak, Limbach, Slovakia

2019

  • Jack Wall, Brielle, N.J.

SOUTH FLORIDA

2018

  • Amadeo Figus, Italy
  • Massimo Mbetse, Bradenton, Fla.
  • Anthony Mutillo, Boca Raton, Fla.
  • Luke Gifford, Boca Raton, Fla.

SOUTHERN MISS

2018

  • Joey Kirkland, Monroe, La.
  • Charles Eric Belanger, Quebec City, Canada

2019

  • Robbie Latter, Mississauga, Ontario

ST. JOSEPH’S

2018

  • J.T. Spina, Schwenksville, Pa.

ST. MARY’S (CALIF.)

2018

  • Ethan Ashbrook, Santa Maria, Calif.

STANFORD

2020

  • Karl Vilips, Wesley Chapel, Fla. (Australia)

TCU

2018

  • Winston Margaritis, Eads, Tenn.

2019

  • Chris Berzina, Fort Worth, Texas

TEMPLE

2018

  • Buddy Hansen, Blue Bell, Pa.
  • Conor McGrath, Huntington Valley, Pa.

TENNESSEE

2018

  • Jet Tickle, Bristol, Tenn.

TENNESSEE-MARTIN

2018

  • Shelden Barina, Murfreesboro, Tenn.

2019

  • Bryson Morrell, Knoxville, Tenn.

TENNESSEE TECH

2018

  • Cade Puryear, Athens, Tenn.
  • Chance Taylor, Gate City, Va.

TEXAS

2018

  • Parker Coody, Plano, Texas
  • Pierceson Coody, Plano, Texas
  • Cole Hammer, Houston

2019

  • Mason Nome, Houston
  • Will Thomson, Pittsford, N.Y.

2020

  • Scott Roden, Dallas

TEXAS TECH

2018

  • Jake Kuwitzky, McKinney, Texas
  • Jansen Smith, San Angelo, Texas

2019

  • Garrett Martin, San Antonio, Texas

TEXAS-SAN ANTONIO

2018

  • Will Adams, Odessa, Texas
  • Christian Fanfelle, San Antonio, Texas

2019

  • Hunter Bott, Montgomery, Texas

UAB

2018

  • Alfie Fox, England
  • Ethan Hagood, Hoover, Ala.

UCLA

2018

  • Ahmed Ali, Palo Alto, Calif.
  • Sean Maruyama, Los Angeles

2019

  • Chaz Aurilia, Phoenix
  • Clay Seeber, Newport Beach, Calif.

USC

2018

  • Charlie Reiter, Palm Desert, Calif.

2020

  • Ethan Chung, Cupertino, Calif.

2021

  • Jackson Rivera, Rancho Santa Fe, Ca.

VANDERBILT

2018

  • Reid Davenport, Austin, Texas
  • Michael Shears, Franklin, Tenn.

2019

  • William Moll, Houston, Texas

VIRGINIA

2018

  • Jack Montague, Manakin Sabot, Va.
  • David Morgan, Naples, Fla.

2020

  • George Duangmanee, Fairfax, Va.

VIRGINIA TECH

2018

  • Drew Brockwell, Chesterfield, Va.
  • Connor Johnson, Richmond, Va.
  • Cameron Moore, Glen Allen, Va.

2021

  • Nathan Franks, Roebuck, S.C.

WAKE FOREST

2018

  • Eugenio Lopez-Chacarra, Madrid, Spain
  • Jared Wilson, Columbiana, Ohio

2019

  • Connor Creasy, Abingdon, Va.

WASHINGTON

2018

  • Padraic Sim, Spanish Fort, Ala.

WEST VIRGINIA

2018

  • Kurtis Grant, Herndon, Va.

2019

  • Trent Tipton, Orient, Ohio
  • Christian Boyd, Charles Town, W.Va.

WISCONSIN

2018

  • Cameron Frazier, Cincinnati
  • Chip Savarie, Winnetka, Ill.

WRIGHT STATE

2018

  • Davis Root, Dublin, Ohio

XAVIER

2018

  • Nick Frey, Indianapolis, Ind.
  • Michael Prebles, Cincinnati, Ohio
  • Trey Rath, Powell, Ohio

• • •

Girls

ALABAMA

2020

  • Michaela Morard, Huntsville, Ala.

ARKANSAS

2018

  • Ximena Gonzalez, Queretaro, Mexico

ARKANSAS STATE

2018

  • Olivia Schmidt, Edmond, Okla.

AUBURN

2018

  • Chandler Rosholt, Cedar Park, Texas
  • Brooke Sansom, Pike Road, Ala.

2019

  • Dana Williams, Boca Raton, Fla.

BAYLOR

2020

  • Britta Snyder, Ames, Iowa

BOSTON COLLEGE

2018

  • RuQing Guan, Guangzhou, China
  • Alexa Rivas, Miami

2019

  • Madeline Jin, Belle Mead, N.J.

BRADLEY

2018

  • Megan Welch, Lakeville, Minn.

CALIFORNIA

2018

  • Katherine Zhu, San Jose, Calif.

CAMPBELL

2018

  • Emily Hawkins, Lexington, N.C.

CLEMSON

2018

  • Lindsay May, Auburn, N.Y.
  • Ivy Shepherd, Peachtree City, Ga.
  • Alexandra Swayne, Maineville, Ohio

COLORADO

2018

  • Malak Bouraeda, Southlake, Texas

COLORADO STATE

2018

  • Sydney Smith, Las Vegas

DUKE

2018

  • Gina Kim, Chapel Hill, N.C.

2019

  • Megan Furtney, South Elgin, Ill.
  • Erica Shepherd, Greenwood, Ind.

FLORIDA STATE

2020

  • Taylor Roberts, Parkland, Fla.

FURMAN

2018

  • Kyra Cox, South Salem, N.Y.

GEORGIA

2019

  • Jenny Bae, Lawrenceville, Ga.
  • Caroline Craig, Sautee Nacoochee, Ga.

ILLINOIS

2018

  • Kornkamol Sukaree, Thailand

INDIANA

2018

  • Maddie Dittoe, Indianapolis, Ind.
  • Alexis Miestowski, Lake Central, Ind.

KANSAS

2018

  • Lauren Heinlein, Ocala, Fla.

KENT STATE

2018

  • Thitapa (Aom) Pakdeesettakul, Thailand

2019

  • Sitanun (Focus) Jonglikit, Thailand

LONG BEACH STATE

2018

  • Hannah Ko, Fullerton, Calif.
  • Hunter Pate, Las Vegas

LSU

2018

  • Alden Wallace, Shreveport, La.

MICHIGAN STATE

2020

  • Leila Raines, Galena, Ohio

MISSISSIPPI

2018

  • Emma Bradley, Naples, Fla.

MISSISSIPPI STATE

2018

  • Hannah Levi, D’Iberville, Miss.
  • Lauren Miller, Niceville, Fla.

2019

  • Ashley Gilliam, Manchester, Tenn.
  • Ally Williams, Athens, Ala.

MISSOURI STATE

2018

  • Faith Belmear, Owasso, Okla.

NORTH CAROLINA-WILMINGTON

2018

  • Channing Garnett, Raleigh, N.C.

NORTH TEXAS

2018

  • Louise Staalbo, Denmark

NORTHWESTERN

2018

  • Kelly Sim, Edgewater, N.J.

NOTRE DAME

2018

  • Claire Albrecht, Ormond Beach, Fla.

2019

  • Lauren Beaudreau, Lemont, Ill.

OHIO STATE

2018

  • Lauren Peter, Carmel, N.Y.

OKLAHOMA STATE

2018

  • Faith Hopkins, Bartlesville, Okla.

PEPPERDINE

2018

  • Kathrine Chan, Richmond, B.C.
  • Si Fan He, Bradenton, Fla.
  • Sammy Liu, Taiwan

2019

  • Alexa Melton, Covina, Calif.
  • Resse Guzman, Maui, Hawaii

PURDUE

2018

  • Danielle du Toit, Pretoria, South Africa
  • Chakism Faii Khamborne, Thailand

2020

  • Kan Bunnabodee, Thailand

SMU

2018

  • Maddie Goldberg, Austin, Texas

SOUTH CAROLINA

2018

  • Skylar Thompson, Buford, Ga.

STANFORD

2018

  • Calista Reyes, San Diego

2020

  • Rachel Heck, Memphis, Tenn.

TCU

2018

  • Sabrina Iqbal, San Jose, Calif.

TENNESSEE

2018

  • Hadley Walts, Evansville, Ind.

TEXAS

2018

  • Sara Kouskova, Prague, Czech Republic

TEXAS TECH

2018

  • Cecilie Nielsen, Denmark

TULSA

2018

  • Shaebug Scarberry, Purcell, Okla.

UCLA

2019

  • Kailie Vongsaga, Diamond Bar, Calif.

UNLV

2018

  • Veronica Joels, Las Vegas

2019

  • Serena Sepersky, Temecula, Calif.

USC

2018

  • Jennifer Chang, Cary, N.C.
  • Malia Nam, Kailua, Hawaii

2020

  • Brianna Navarrosa, San Diego

VANDERBILT

2018

  • Auston Kim, St. Augustine, Fla.

2019

  • Jayna Choi, Collierville, Tenn.

VIRGINIA

2018

  • Skylar Sload, Ashburn, Va.

WEBER STATE

2018

  • Gabrielle DeNunzio, Ogden, Utah

WESTERN KENTUCKY

2020

  • Rylea Marcum, Georgetown, Ky.

WICHITA STATE

2018

  • Chiara Arya, Indonesia
  • Hana Mirnik, Slovenia

WYOMING

2018

  • Cristiana Ciasca, Draper, Utah

XAVIER

2018

  • Kayla Benge, Plainfield, Ind.
  • Abby Kiefer, Dublin, Ohio

Latest

More Golfweek
Home