U.S. Girls' Junior: Stroke-play tee times, pairings

Minjee Lee defeated Alison Lee in the final of the U.S. Girls' Junior on Saturday at Lake Merced in Daly City, Calif.

Minjee Lee defeated Alison Lee in the final of the U.S. Girls' Junior on Saturday at Lake Merced in Daly City, Calif.

Girls Rankings »

#NameYearStateRating
1Andrea Lee2016CA69.34
2Nicole Morales2014NY69.75
3Bethany Wu2015CA69.79
4Megan Khang2015MA69.94
5Lakareber Abe2014TX70.19

The U.S. Girls’ Junior begins July 22 at Sycamore Hills Golf Club. Pairings and tee times for stroke-play qualifying are listed below, and match play will begin July 24.

Monday (No. 1)/Tuesday (No. 10)

7:30 a.m./12:30 p.m.: Eunice Yi, Evans, Ga.; Kelli Murphy, Elgin, S.C.; Dree Fausnaugh, Lake Mary, Fla.

7:40 a.m./12:40 p.m.: Cindy Ha, Demarest, N.J.; Casie Cathrea, Livermore, Calif.; Abigail Gleixner, Greenwood, Ind.

7:50 a.m./12:50 p.m.: Kristin Le, Aiea, Hawaii; Nicole Morales, South Salem, N.Y.; Cheyenne Knight, Aledo, Texas

8 a.m./1 p.m.: Lou Daniella Uy, Philippines; Marijosse Navarro, San Antonio, Texas; Anina Ku, Basking Ridge, N.J.

8:10 a.m./1:10 p.m.: Haley Kluth, Noblesville, Ind.; Princess Superal, Philippines; Ana Paula Valdes, Hilton Head, S.C.

8:20 a.m./1:20 p.m.: Hana Ku, Basking Ridge, N.J.; Julia Calbi, South Barrington, Ill.; Amanjoty Sangha, San Mateo, Calif.

8:30 a.m./1:30 p.m.: Bethany Wu, Diamond Bar, Calif.; Eden Howard, Lamar, S.C.; Allisen Corpuz, Honolulu, Hawaii

8:40 a.m./1:40 p.m.: Shannon Oh, Oceanside, Calif.; Sarah Burnham, Maple Grove, Minn.; Virginia Green, Point Clear, Ala.

8:50 a.m./1:50 p.m.: Lilia Khatu Vu, Fountain Valley, Calif.; Allie Andersen, The Woodlands, Texas; Thamonpat Siriko, Thailand

9 a.m./2 p.m.: Brooke McDougald, The Woodlands, Texas; Emily Laskin, Elk Grove, Calif.; Maria Fassi, Mexico

9:10 a.m./2:10 p.m.: Sarah Cho, San Diego, Calif.; Kendra Dalton, Wake Forest, N.C.; Claire Cameron, Martinsville, Ind.

9:20 a.m./2:20 p.m.: Emily Gillman, Austin, Texas; Shania Berger, Socorro, N.M.; Luiza Altmann, Brazil

9:30 a.m./2:30 p.m.: Andrea Lee, Hermosa Beach, Calif.; Lauryn Keating, Elma, Wash.; Jamie Freedman, Miami, Fla.

Monday (No. 10)/Tuesday (No. 1)

7:30 a.m./12:30 p.m.: Cherokee Kim, Dupont, Wash.; Megan Conder, Brentwood, Calif.; Kelly Whaley, Farmington, Conn.

7:40 a.m./12:40 p.m.: Minjee Lee, Australia; Isabella Salant, Carlsbad, Calif.; Hannah O’Sullivan, Paradise Valley, Ariz.

7:50 a.m./12:50 p.m.: Lakareber Abe, Angleton, Texas; Lyberty Anderson, Chesterfield, Va.; Krystal Quihuis, Tucson, Ariz.

8 a.m./1 p.m.: Courtney Dow, Frisco, Texas; Jennifer Kupcho, Westminster, Colo.; Maria Vesga, Colombia

8:10 a.m./1:10 p.m.: Qinxin Guo, New Zealand; Mika Liu, Beverly Hills, Calif.; Abbey Carlson, Lake Mary, Fla.

8:20 a.m./1:20 p.m.: Maddy Rayner, Southlake, Texas; Sierra Kersten, Spokane, Wash.; Rebecca Klongland, Stoughton, Wis.

8:30 a.m./1:30 p.m.: Danielle Lee, La Mirada, Calif.; Karen Arimoto, Japan; Isabella DiLisio, Hatfield, Pa.

8:40 a.m./1:40 p.m.: Amy Lee, Salem, Ore.; Nikolette Schroeder, Avon Lake, Ohio; Celia Kuenster, Mendota Heights, Minn.

8:50 a.m./1:50 p.m.: Hanna Lee, Cincinnati, Ohio; Samantha Spencer, Canada; Emily Mahar, Scottsdale, Ariz.

9 a.m./2 p.m.: Diane Lim, Norcross, Ga.; Elsa Moberly, Science Hill, Ky.; Kaho Monica Matsubara, Singapore

9:10 a.m./2:10 p.m.: Christine Kim, San Jose, Calif.; Lauren Stephenson, Lexington, S.C.; Janet Zhang, Canada

9:20 a.m./2:20 p.m.: Siyun Liu, People’s Republic of China; Megan Carter, Blackshear, Ga.; Maddie Szeryk, Allen, Texas

9:30 a.m./2:30 p.m.: Keilyn Ing, Honolulu, Hawaii; Sabrina Iqbal, San Jose, Calif.; Emily Campbell, Carrollton, Texas

Monday (No. 1)/Tuesday (No. 10)

12:30 p.m./7:30 a.m.: Jaclyn Lee, Canada; Riley Rennell, Columbia, Tenn.; McKenzie Neisen, New Prague, Minn.

12:40 p.m./7:40 a.m.: Payton Schanen, Alpharetta, Ga.; Cobair Collinsworth, Sandy, Utah; Hannah Pietila, Brightin, Mich.

12:50 p.m./7:50 a.m.: Alice Chen, Princeton, N.J.; Anneliese Newell, Tampa, Fla.; Kelsey Badmaev, Blythewood, S.C.

1 p.m./8 a.m.: Lauren Gros, Windermere, Fla.; Gabrielle Barker, Caldwell, Idaho; Bailey Tardy, Norcross, Ga.

1:10 p.m./8:10 a.m.: Jennifer Peng, San Diego, Calif.; Kristine Odaiyar, Ocala, Fla.; Cecily Overbey, High Point, N.C.

1:20 p.m./8:20 a.m.: Yueer Feng, Orlando, Fla.; Rinko Mitsunaga, Roswell, Ga.; Kelsey Ulep, Rocklin, Calif.

1:30 p.m./8:30 a.m.: Audrey Judd, Olathe, Kan.; Kenzie Wright, Frisco, Texas; Annie Swords, Newnan, Ga.

1:40 p.m./8:40 a.m.: Lauren Johnson, Signal Mountain, Tenn.; Taylor Tomlinson, Gainesville, Fla.; Alana Uriell, Carlsbad, Calif.

1:50 p.m./8:50 a.m.: Patricia Wong, Walnut, Calif.; Alivia Brown, Gig Harbor, Wash.; Sarah Archuleta, West Linn, Ore.

2 p.m./9 a.m.: Sophia Chen, Newbury Park, Calif.; Christina Foster, Canada; Katie Story, Dickson, Tenn.

2:10 p.m./9:10 a.m.: Erin Choi, Torrance, Calif.; Laura Hoskin, New Zealand; Haylee Harford, Leavittsburg, Ohio

2:20 p.m./9:20 a.m.: Youngin Chun, Austin, Texas; Mai Dechathipat, Oakton, Va.; Annika Haynes, Canada

2:30 p.m./9:30 a.m.: Alexis Hios, Rye, N.Y.; Hannabeth Owens, Crab Orchard, Ky.; Kristen Gillman, Austin, Texas

Monday (No. 10)/Tuesday (No. 1)

12:30 p.m./7:30 a.m.: Gabriella Then, Upland, Calif.; Nicolette Donovan, Ponte Vedra Beach, Fla.; Chandler Gallagher, Kansas City, Mo.

12:40 p.m./7:40 a.m.: Michaela Owen, Suwanee, Ga.; Molly Skapik, Miamisburg, Ohio; Samantha Wagner, Windermere, Fla.

12:50 p.m./7:50 a.m.: Angella Then, Upland, Calif.; Pauline Del Rosario, Philippines; Dana Gattone, Addison, Ill.

1 p.m./8 a.m.: Isabelle Kane, Winnetka, Ill.; Annie Collom, Davidson, N.C.; Kuriko Tsukiyama, West New York, N.J.

1:10 p.m./8:10 a.m.: Elsa Diaz, San Antonio, Texas; Jayshree Sarathy, Palo Alto, Calif.; Sabrina Bonanno, Norridge, Ill.

1:20 p.m./8:20 a.m.: Elizabeth Wang, San Marino, Calif.; Jessica Spicer, Bahama, N.C.; Giovana Maymon, Mexico

1:30 p.m./8:30 a.m.: Jocelyn Chia, La Crescenta, Calif.; Pitsinee Winyarat, Thailand; Jordy Labarbera, Allen, Texas

1:40 p.m./8:40 a.m.: Kaitlyn Papp, Austin, Texas; Haleigh Krause, Eugene, Ore.; Alanis Sakuma, Kapolei, Hawaii

1:50 p.m./8:50 a.m.: Hannah Green, Australia; Maddie Rose Hamilton, Louisville, Ky.; Jamie Binns, San Diego, Calif.

2 p.m./9 a.m.: Megan Khang, Rockland, Mass.; Chakansim Khamborn, Thailand; Haeley Wotnosky, Wake Forest, N.C.

2:10 p.m./9:10 a.m.: Jessica Sloot, Fruit Heights, Utah; Brigitte Dunne, Camarillo, Calif.; Alexandra Farnsworth, Nashville, Tenn.

2:20 p.m./9:20 a.m.: Kathleen Scavo, Benicia, Calif.; Alexis Monet Flores, Litchfield Park, Ariz.; Bree Wanderscheid, Goldendale, Wash.

2:30 p.m./9:30 a.m.: Aliea Clark, Carlsbad, Calif.; Rylee Pedigo, Fort Worth, Texas; Gigi Stoll, Beaverton, Ore.

Welcome to Golfweek.com's comments section.
Please review the posting guidlines here: Golfweek.com Community Guidelines.
All accounts must be verified using Disqus email verification

  • PGA
  • CHMP
  • WEB
[[PGAtourn]] Full Leaderboard >
Prev
  • [[player._CurPos]]
  • [[player._Lname]], [[player._Fname]]
  • [[player._TournParRel]]
  • [[player._Thru]]
Next
[[CHMPtourn]] Full Leaderboard >
Prev
  • [[player._CurPos]]
  • [[player._Lname]], [[player._Fname]]
  • [[player._TournParRel]]
  • [[player._Thru]]
Next
[[NWIDtourn]] Full Leaderboard >
Prev
  • [[player._CurPos]]
  • [[player._Lname]], [[player._Fname]]
  • [[player._TournParRel]]
  • [[player._Thru]]
Next