Barry, Lynn headline D-II men's regional lineups

Men's Rankings »

RankNameSchoolRating
1Cheng Tsung PanWashington  67.13 
2Lee McCoyGeorgia  67.66 
3Ollie SchniederjansGA Tech  67.69 
4Maverick McNealyStanford  67.85 
5Brian CampbellIllinois  68.08 

Men's Team Rankings »

RankNameRatingEvents
1Illinois 68.86 
2Baylor 69.92 
3Florida State 70.04 
4Oregon 70.06 
5Texas 70.17 

The 2014 NCAA Division II men's tournament regionals field is set, with 80 teams and 32 individual qualifiers competing at four sites May 5-7 for a trip to the championships. Defending champion Barry will compete in the South Region, as well 2012-13 runner-up Lynn.

Here is the breakdown:

• • •

Atlantic/East Regional

Edgewood Country Club, Charleston, W.Va.

ATLANTIC REGION

Teams

  • 1. Indiana (Pennsylvania)
  • 2. California (Pennsylvania)
  • 3. Charleston (West Virginia)
  • 4. West Chester
  • 5. Millersville [Pennsylvania State Athletic Conference]
  • 6. West Liberty
  • 7. Gannon
  • 8. Concord
  • 9. Mercyhurst
  • 10. Virginia State [Central Intercollegiate Athletic Association]

Individuals

  • 1. Jess Ferrell, Fairmont State
  • 2. Tyler Browning, Bluefield State
  • 3. Brian Bir, Notre Dame (Ohio)
  • 4. Joe Burkinshaw, Shepherd

EAST REGION

Teams

  • 1. Wilmington (Delaware) [Central Atlantic Collegiate Conference]
  • 2. Adelphi [Northeast-10 Conference]
  • 3. St. Thomas Aquinas
  • 4. Le Moyne
  • 5. Bentley
  • 6. Concordia (New York)
  • 7. Nyack
  • 8. Southern New Hampshire
  • 9. American International
  • 10. Dowling

Individuals

  • 1. Keith Prokop, Dominican (New York)
  • 2. Ross Earnshaw, Post
  • 3. Garrett Brown, Goldey-Beacom
  • 4. Joe Parker, Philadelphia U.

• • •

Central/Midwest Regional

Fox Run Golf Course; Eureka, Mo.

CENTRAL REGION

Teams

  • 1. Central Missouri [Mid-America Intercollegiate Athletics Association]
  • 2. Arkansas Tech
  • 3. Henderson State [Great American Conference]
  • 4. Northeastern State
  • 5. Central Oklahoma
  • 6. Nebraska-Kearney
  • 7. Southeastern Oklahoma State
  • 8. Lindenwood (Missouri)
  • 9. Southwestern Oklahoma State
  • 10. St. Cloud State [Northern Sun Intercollegiate Conference]

Individuals

  • 1. Trey Herman, Fort Hayes State
  • 2. Ross Miller, Minnesota State, Mankato
  • 3. Kowan O’Keefe, Minot State
  • 4. Ryan Burek, Missouri Southern State

MIDWEST REGION

Teams

  • 1. Malone [Great Lakes Intercollegiate Athletics Conference]
  • 2. Missouri-St. Louis
  • 3. Grand Valley State
  • 4. Wayne State
  • 5. Indianapolis [Great Lakes Valley Conference]
  • 6. Ferris State
  • 7. Lewis
  • 8. Saginaw Valley State
  • 9. Ashland
  • 10. Tiffin

Individuals

  • 1. Marcus Hunt, Findlay
  • 2. Jake Wisniewski, Wisconsin-Parkside
  • 3. Nathan Nottrott, McKendree
  • 4. Nick Lees, Maryville (Missouri)

• • •

South/Southeast Regional

Savannah Quarters; Savannah, Ga.

SOUTH REGION

Teams

  • 1. Barry [Sunshine State Conference]
  • 2. Lynn
  • 3. Nova Southeastern
  • 4. West Florida [Gulf South Conference]
  • 5. North Alabama
  • 6. Saint Leo
  • 7. Florida Tech
  • 8. Rollins
  • 9. Florida Southern
  • 10. Delta State

Individuals

  • 1. Corey Evans, West Georgia
  • 2. John Fordham, Valdosta State
  • 3. Alex Jones, Valdosta State
  • 4. Barrett Waters, West Georgia

SOUTHEAST REGION

Teams

  • 1. South Carolina Aiken [Peach Belt Conference]
  • 2. Armstrong
  • 3. Columbus State
  • 4. Flagler
  • 5. Georgia College
  • 6. Clayton State
  • 7. Queens (North Carolina)
  • 8. Erskine [Conference Carolinas]
  • 9. Limestone
  • 10. Carson-Newman [South Atlantic Conference]

Individuals

  • 1. Nicolas Fonseca, Barton
  • 2. Benedict Gebhardt, Wingate
  • 3. Robert Prior, Lander
  • 4. Sebastian Andersen, Mount Olive

• • •

South Central/West Regional

Grey Rock Golf Course; Austin, Texas

SOUTH CENTRAL REGION

Teams

  • 1. Western New Mexico [Rocky Mountain Athletic Conference]
  • 2. St. Edward’s [Heartland Conference]
  • 3. Dallas Baptist
  • 4. Colorado School of Mines
  • 5. Cameron
  • 6. Midwestern State
  • 7. St. Mary’s (Texas)
  • 8. Colorado State-Pueblo
  • 9. Colorado Christian
  • 10. Colorado-Colorado Springs

Individuals

  • 1. Colin Prater, Colorado Mesa
  • 2. James Bolton, Newman
  • 3. C.J. Clem, Texas A&M-Commerce
  • 4. Steven DaSilva, Regis (Colorado)

WEST REGION

Teams

  • 1. Cal State Monterey Bay
  • 2. Cal State Chico
  • 3. Cal State Stanislaus [California Collegiate Athletic Association]
  • 4. Sonoma State
  • 5. Simon Fraser
  • 6. Western Washington
  • 7. UC San Diego
  • 8. Hawaii Hilo [Pacific West Conference]
  • 9. Dixie State
  • 10. California Baptist

Individuals

  • 1. Drew Nelson, Dominican (California)
  • 2. Jordan Guillen, Cal State San Bernardino
  • 3. Taylor Hood, Cal State San Bernardino
  • 4. Nick Hardy, Northwest Nazarene
Welcome to Golfweek.com's comments section.
Please review the posting guidlines here: Golfweek.com Community Guidelines.
All accounts must be verified using Disqus email verification