U.S. Girls' Junior: Stroke-play tee times, pairings

Minjee Lee defeated Alison Lee in the final of the U.S. Girls' Junior on Saturday at Lake Merced in Daly City, Calif.

Girls Rankings »

#NameYearStateRating
1Andrea Lee2016CA68.06
2Kristen Gillman2016TX69.26
3Angel Yin2017CA70.11
4Clare Amelia Legaspi2016CA70.65
5Mariel Galdiano2016HI70.87

The U.S. Girls’ Junior begins July 22 at Sycamore Hills Golf Club. Pairings and tee times for stroke-play qualifying are listed below, and match play will begin July 24.

Monday (No. 1)/Tuesday (No. 10)

7:30 a.m./12:30 p.m.: Eunice Yi, Evans, Ga.; Kelli Murphy, Elgin, S.C.; Dree Fausnaugh, Lake Mary, Fla.

7:40 a.m./12:40 p.m.: Cindy Ha, Demarest, N.J.; Casie Cathrea, Livermore, Calif.; Abigail Gleixner, Greenwood, Ind.

7:50 a.m./12:50 p.m.: Kristin Le, Aiea, Hawaii; Nicole Morales, South Salem, N.Y.; Cheyenne Knight, Aledo, Texas

8 a.m./1 p.m.: Lou Daniella Uy, Philippines; Marijosse Navarro, San Antonio, Texas; Anina Ku, Basking Ridge, N.J.

8:10 a.m./1:10 p.m.: Haley Kluth, Noblesville, Ind.; Princess Superal, Philippines; Ana Paula Valdes, Hilton Head, S.C.

8:20 a.m./1:20 p.m.: Hana Ku, Basking Ridge, N.J.; Julia Calbi, South Barrington, Ill.; Amanjoty Sangha, San Mateo, Calif.

8:30 a.m./1:30 p.m.: Bethany Wu, Diamond Bar, Calif.; Eden Howard, Lamar, S.C.; Allisen Corpuz, Honolulu, Hawaii

8:40 a.m./1:40 p.m.: Shannon Oh, Oceanside, Calif.; Sarah Burnham, Maple Grove, Minn.; Virginia Green, Point Clear, Ala.

8:50 a.m./1:50 p.m.: Lilia Khatu Vu, Fountain Valley, Calif.; Allie Andersen, The Woodlands, Texas; Thamonpat Siriko, Thailand

9 a.m./2 p.m.: Brooke McDougald, The Woodlands, Texas; Emily Laskin, Elk Grove, Calif.; Maria Fassi, Mexico

9:10 a.m./2:10 p.m.: Sarah Cho, San Diego, Calif.; Kendra Dalton, Wake Forest, N.C.; Claire Cameron, Martinsville, Ind.

9:20 a.m./2:20 p.m.: Emily Gillman, Austin, Texas; Shania Berger, Socorro, N.M.; Luiza Altmann, Brazil

9:30 a.m./2:30 p.m.: Andrea Lee, Hermosa Beach, Calif.; Lauryn Keating, Elma, Wash.; Jamie Freedman, Miami, Fla.

Monday (No. 10)/Tuesday (No. 1)

7:30 a.m./12:30 p.m.: Cherokee Kim, Dupont, Wash.; Megan Conder, Brentwood, Calif.; Kelly Whaley, Farmington, Conn.

7:40 a.m./12:40 p.m.: Minjee Lee, Australia; Isabella Salant, Carlsbad, Calif.; Hannah O’Sullivan, Paradise Valley, Ariz.

7:50 a.m./12:50 p.m.: Lakareber Abe, Angleton, Texas; Lyberty Anderson, Chesterfield, Va.; Krystal Quihuis, Tucson, Ariz.

8 a.m./1 p.m.: Courtney Dow, Frisco, Texas; Jennifer Kupcho, Westminster, Colo.; Maria Vesga, Colombia

8:10 a.m./1:10 p.m.: Qinxin Guo, New Zealand; Mika Liu, Beverly Hills, Calif.; Abbey Carlson, Lake Mary, Fla.

8:20 a.m./1:20 p.m.: Maddy Rayner, Southlake, Texas; Sierra Kersten, Spokane, Wash.; Rebecca Klongland, Stoughton, Wis.

8:30 a.m./1:30 p.m.: Danielle Lee, La Mirada, Calif.; Karen Arimoto, Japan; Isabella DiLisio, Hatfield, Pa.

8:40 a.m./1:40 p.m.: Amy Lee, Salem, Ore.; Nikolette Schroeder, Avon Lake, Ohio; Celia Kuenster, Mendota Heights, Minn.

8:50 a.m./1:50 p.m.: Hanna Lee, Cincinnati, Ohio; Samantha Spencer, Canada; Emily Mahar, Scottsdale, Ariz.

9 a.m./2 p.m.: Diane Lim, Norcross, Ga.; Elsa Moberly, Science Hill, Ky.; Kaho Monica Matsubara, Singapore

9:10 a.m./2:10 p.m.: Christine Kim, San Jose, Calif.; Lauren Stephenson, Lexington, S.C.; Janet Zhang, Canada

9:20 a.m./2:20 p.m.: Siyun Liu, People’s Republic of China; Megan Carter, Blackshear, Ga.; Maddie Szeryk, Allen, Texas

9:30 a.m./2:30 p.m.: Keilyn Ing, Honolulu, Hawaii; Sabrina Iqbal, San Jose, Calif.; Emily Campbell, Carrollton, Texas

Monday (No. 1)/Tuesday (No. 10)

12:30 p.m./7:30 a.m.: Jaclyn Lee, Canada; Riley Rennell, Columbia, Tenn.; McKenzie Neisen, New Prague, Minn.

12:40 p.m./7:40 a.m.: Payton Schanen, Alpharetta, Ga.; Cobair Collinsworth, Sandy, Utah; Hannah Pietila, Brightin, Mich.

12:50 p.m./7:50 a.m.: Alice Chen, Princeton, N.J.; Anneliese Newell, Tampa, Fla.; Kelsey Badmaev, Blythewood, S.C.

1 p.m./8 a.m.: Lauren Gros, Windermere, Fla.; Gabrielle Barker, Caldwell, Idaho; Bailey Tardy, Norcross, Ga.

1:10 p.m./8:10 a.m.: Jennifer Peng, San Diego, Calif.; Kristine Odaiyar, Ocala, Fla.; Cecily Overbey, High Point, N.C.

1:20 p.m./8:20 a.m.: Yueer Feng, Orlando, Fla.; Rinko Mitsunaga, Roswell, Ga.; Kelsey Ulep, Rocklin, Calif.

1:30 p.m./8:30 a.m.: Audrey Judd, Olathe, Kan.; Kenzie Wright, Frisco, Texas; Annie Swords, Newnan, Ga.

1:40 p.m./8:40 a.m.: Lauren Johnson, Signal Mountain, Tenn.; Taylor Tomlinson, Gainesville, Fla.; Alana Uriell, Carlsbad, Calif.

1:50 p.m./8:50 a.m.: Patricia Wong, Walnut, Calif.; Alivia Brown, Gig Harbor, Wash.; Sarah Archuleta, West Linn, Ore.

2 p.m./9 a.m.: Sophia Chen, Newbury Park, Calif.; Christina Foster, Canada; Katie Story, Dickson, Tenn.

2:10 p.m./9:10 a.m.: Erin Choi, Torrance, Calif.; Laura Hoskin, New Zealand; Haylee Harford, Leavittsburg, Ohio

2:20 p.m./9:20 a.m.: Youngin Chun, Austin, Texas; Mai Dechathipat, Oakton, Va.; Annika Haynes, Canada

2:30 p.m./9:30 a.m.: Alexis Hios, Rye, N.Y.; Hannabeth Owens, Crab Orchard, Ky.; Kristen Gillman, Austin, Texas

Monday (No. 10)/Tuesday (No. 1)

12:30 p.m./7:30 a.m.: Gabriella Then, Upland, Calif.; Nicolette Donovan, Ponte Vedra Beach, Fla.; Chandler Gallagher, Kansas City, Mo.

12:40 p.m./7:40 a.m.: Michaela Owen, Suwanee, Ga.; Molly Skapik, Miamisburg, Ohio; Samantha Wagner, Windermere, Fla.

12:50 p.m./7:50 a.m.: Angella Then, Upland, Calif.; Pauline Del Rosario, Philippines; Dana Gattone, Addison, Ill.

1 p.m./8 a.m.: Isabelle Kane, Winnetka, Ill.; Annie Collom, Davidson, N.C.; Kuriko Tsukiyama, West New York, N.J.

1:10 p.m./8:10 a.m.: Elsa Diaz, San Antonio, Texas; Jayshree Sarathy, Palo Alto, Calif.; Sabrina Bonanno, Norridge, Ill.

1:20 p.m./8:20 a.m.: Elizabeth Wang, San Marino, Calif.; Jessica Spicer, Bahama, N.C.; Giovana Maymon, Mexico

1:30 p.m./8:30 a.m.: Jocelyn Chia, La Crescenta, Calif.; Pitsinee Winyarat, Thailand; Jordy Labarbera, Allen, Texas

1:40 p.m./8:40 a.m.: Kaitlyn Papp, Austin, Texas; Haleigh Krause, Eugene, Ore.; Alanis Sakuma, Kapolei, Hawaii

1:50 p.m./8:50 a.m.: Hannah Green, Australia; Maddie Rose Hamilton, Louisville, Ky.; Jamie Binns, San Diego, Calif.

2 p.m./9 a.m.: Megan Khang, Rockland, Mass.; Chakansim Khamborn, Thailand; Haeley Wotnosky, Wake Forest, N.C.

2:10 p.m./9:10 a.m.: Jessica Sloot, Fruit Heights, Utah; Brigitte Dunne, Camarillo, Calif.; Alexandra Farnsworth, Nashville, Tenn.

2:20 p.m./9:20 a.m.: Kathleen Scavo, Benicia, Calif.; Alexis Monet Flores, Litchfield Park, Ariz.; Bree Wanderscheid, Goldendale, Wash.

2:30 p.m./9:30 a.m.: Aliea Clark, Carlsbad, Calif.; Rylee Pedigo, Fort Worth, Texas; Gigi Stoll, Beaverton, Ore.

Welcome to Golfweek.com's comments section.
Please review the posting guidlines here: Golfweek.com Community Guidelines.
All accounts must be verified using Disqus email verification